Brunbetsad björk, snedställda hörn, klaff med lådinredning. Nedtill tre lådor samt avslutande kontursågad kant. L 107, b 41-85, h 134.
Slitage, repor, ursprungliga nyckelskyltar saknas. Bakre fotklossar saknas och senare medföljer. Klaffen låst. Nyckel saknas.