STIG BORGLIND, 5 st, torrnålsetsningar, signerade, 1900-tal.
"Flora Suecica I", "Flora Suecica II", "Pomona Suecica" samt provtryck av "Flora Suecica I" (upplaga 4 ex.) och "Flora Suecica II" (upplaga 3 ex.). Samtliga signerade. Mått ca 31,5x23 på samtliga. Somliga med dedikation.
Ytslitage. Provtrycket "Flora Suecica I" med ett veck från trycket.
Ur direktör Dani Liebenfeld samling, Norrköping.