Kellot
641963

BORDSPENDYL, P H Mourey, 1800-talets slut.

Förgylld metall. Dekor av figur och blomster. Fodralet märkt "PH Mourey". Infällda porslinsplaketter med dekor föreställande blommor. Emaljerad urtavla med romerska siffror. I glaskupa med trä sockel. Höjd ca 42 cm med sockel och glaskupa. Nyckel finns. Pendel finns.

Slitage, ställvis förlust av förgyllning. Fläckar. Ej funktiontestad.

Lähtöhinta
2 500 SEK
Luo tili Bukowskilla
  • Aloita myyminen ja ostaminen
  • Tallenna suosikkiesineitä
  • Tallenna hakuja
Onko sinulla jo asiakastili?