SPEGEL, sengustaviansk, Georg Lindberg samt otydlig hallstämpel, omkring 1800.
Rak form. Förgylld och bronserad med dekor av lagerblad mot röd botten. Krönt av bandrosett. Tudelat spegelglas. Höjd 76 cm.
Slitage, repor och stötmärken med mindre avslag. Mindre renovering och komplettering, med bland annat senare bakstycke, bronsering. Anlupet spegelglas.