Sk kolonialstil. Fanerat samt målat. Uppsats med krokar. Låda i sarg. Kopplad benställning. Beslag av mässing. Skrivbordets bredd 92. Djup 53. Höjd 112 cm. Pallens bredd 31. Djup 31. Höjd 46 cm.
Slitage. Repor och märken. Skrivbord med löst listverk. Spricka i fot. Något fläckad skiva. Nyckel saknas.