STOLAR, 2 st, snarlika, gustavianska, sent 1700-tal.
Målade och bronserade. Genombruten rygg med spjälknippe. Lös stoppad sits. Kopplad benställning.
Slitage. Repor och märken. Senare målning. Torrsprickor. Visst färgbortfall. Lagningar. Sitsar med fläckar och slitage.