Fanerat i mahogny. Pardörrar, låda och utdragbar skiva. Beslag i mässing. Höjd ca 75 cm. Nyckel finns.
Slitage. Fläckar, sprickor, kompletteringar av bl a fanér. Låsfunktion bör ses över. Senare skiva.