Empire

(1810-1840)
Empire
(1810-1840)

CHIFFONJÉ, senempire, 1800-talets mitt.

Mahogny. Nedfällbar skrivskiva med bakomliggande lådinredning. Fyra lådor. Sarger med skuren dekor. Bredd 108 cm, djup 50 cm, höjd 146 cm. Nycklar finns. Nyckel finns.

Krön och en sida med spänningsspricka. Smärre fanérskador. Ställvis slitage.

Lähtöhinta
5 000 SEK