Halvfranskt band. Pomologiskt standardverk med utförliga beskrivningar och helsidesbilder i färglitografi av 50 äpplen, 25 päron, 10 körsbär och 15 plommon. Originalkasett.
Bruksslitage. Mindre hanteringsveck. Kasetten med slitage och blekning. Påskrift på insidan av pärmen.