Nio ljusstakar i mässing, modell "L 92", för små ljus, Hans-Agne Jakobsson. Fotogenlampa, mässing med kupa i röktonat glas, Hans-Agne Jakobsson. Stormlyka, mässing samt klarglas, Hans-Agne Jakobsson. Taklmpa, mässingsfärgad skärm. Höjd 5-30 cm.
Sedvanligt ytslitage, anlupen metall, ej funktionstestad elekricitet. En kupa med smärre nagg.