Föreställande Charlotta Augusta Rålamb född Adlerfelt. Ett monterat i oval medaljong med inskription runt kanten. Höjd 4,5 cm. Ett porträtt monterat på locket av ask i kompositmaterial med pressad dekor. Diameter 7,5 cm. Höjd 2 cm.
Slitage. Repor. Färgbortfall. Asken senare. Innerring av sköldpadd med skada. Ej examinerade ur ram.