Delvis fanerat i mahogny. Sarglåda. Två klaffar. Längd 84, bredd 42 (utfällt 95), höjd 74 cm.
Bruksslitage, fläckar, mindre skador och sprickor. Renoverat och kompletterat. Nyckel saknas.