Delvis förgylld mässing. Urtavla med romerska siffror. Dekor av bandrosetter. Undertill märkt "9515 28179". Längd 20, bredd 10, höjd 24 cm.
Sedvanligt ytsitage. Ytliga repor. Ej funktionstestad.