VÄGGLAKETT, emalj på plåt. Bengt Berglund, Gustavsberg 1964.
Nonfigurativ dekor. Signerad B Berglund och GUSTAVSBERG -64 a tergo. Ca 34x120 cm.
Smärre emaljskador i kanterna.
Konsumentföreningen Sveas samlingar, Uppsala
Konsumentföreningen Svea säljer detta verk till förmån för We Effect. Hela försäljningssumman går oavkortat till biståndsorganisationen We Effects arbete för minskad fattigdom i världen (fd Kooperation Utan Gränser, se www.weeffect.se). Bukowskis efterskänker dessutom hela försäljningsprovisionen.