Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024

BYRÅ, Mathias Ortmans art, Danmark, rokoko, 1700-tal.

Bukig form. Fanerad med lövträ, delvis förgylld. Fyra lådor. Skiva av vit marmor. Beslag i form av musselformationer. Bredd 64, djup 51, höjd 80 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage, spår av skadedjur, sprickor. Skador och bortfall. Renoverad samt kompletterad. Senare stenskiva med nagg. Ett ben saknas. Troligen avkortade ben. Delar saknas.

Lähtöhinta
30 000 SEK