TAKLAMPA, jugend, Alice Nordin, tillskriven, för Böhlmarks Lampfabrik, 1910/20-tal. Höjd ca 110 cm.
Stomme av gjuten mässing. Reliefdekor av bladverk. Fyra ljusarmar i form av örnar uppbärande kupor. Diameter 85 cm.
Ej funktionstestad. Mittkupa saknas. Repor och märken.