EMANUELE SCARNICCI, skulptur, brons, signerad.
Dansande par. På stensockel, signerad i godset samt plakettsignerad E Scarnicci Firenze. Höjd ca 74 cm. Skulptur och sockel monterad på kolonnformad betongpiedestal, total höjd ca 134 cm.
Slitage. Fläckar, missfärgningar. En fot med något lös hopfogning.