Delvis förgylld, fot med svängda knäckar, dekor av vågband. På livet svisselerad dekor av kartusch och bladrankor med initialer och datering 1823. I botten infälld medalj. Höjd 23,5 cm.
Slitage, obetydligt lagning/lödning vid foten.