Svartlackerat med kinesiserande måleri i polykromt och guld. Dekor av fåglar och blommor i gröna och gula nyanser. Dörrarna invändigt dekorerade med bambukvistar. Två lådor, två skåpdörrar, hylla. Längd 89 cm, bredd 46 cm, höjd 86 cm.
Slitage. Krackelyrer. Färgbortfall. Låsstav saknas.