Tina
634715

LJUSSTAKAR, ett par, tenn, Johan Erik Schult, Uppsala, verksam 1775-1820.

Runda klockformade fötter. Stadsmärken i form av snibbsköld med initialer IES och mästarstämpel med initialerna JES uppdelade i tre snibbsköldar. Höjd 13 cm.

Åldersrelaterat slitage med lagningar, anlöpningar och mindre bucklor. En stake något sned. Svårtydd årsbokstav.

Lähtöhinta
1 500 SEK