BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-tal.
Rak form. Bemålat trä. Tre lådor med beslag i mässing. Toppskiva med stenimitation. Bredd 95, djup 45, höjd 86 cm. Nyckel finns.
Slitage, smuts, märken, torrsprickor. Renoverad och kompletterad. Nyckel finns men byrån verkar inte gå att låsa.