SYBORD, sengustavianskt, 1800-talets första hälft.
Fanerat i mahogny. Rektangulär skiva med snedställda hörn, en utdragbar låda i sarg, raka nedåt avsmalnande ben med benkryss. Skivan med mönstrade inläggningar. Längd ca 53,5 cm, bredd ca 37 cm, höjd ca 71 cm.
Slitage. Märken, rispor, fläckar. Lådan ställvis maskstungen, bottnen med torrspricka. Rangligt.