SOFFA, sengustaviansk, tidigt 1800-tal.
Skuren dekor. Fast stoppad rygg och sits, klädda armlän. Längd 196 cm.
Klädsel med fläckar. Något lösa kantband. Senare målning. Slitage, repor och märken. Något färgbortfall. Några torrsprickor i bl a ben.