FAT, 4 st, stengods, Gunnar Nylund och Carl-Harry Stålhane, Rörstrand. Ett fat unikat.
Brunglaserat fat med diameter 24 cm signerad Stålhane -60 (unik). Resterande fat av Gunnar Nylund. Varierande färgställningar och utföranden bl a "Eterna" och "Filero", diameter 16,5-21 cm.
Ytslitage. Stålhane-fatet andra sortering.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?