BYRÅ, Karl Johan-stil, 1900-talets början.
Mahogny. Sex lådor med dragbeslag i mässing. Lådorna flankerade av svärtade kolonner. Bredd 85, djup 57, höjd 140 cm.
Ställvis blekt. Repor och nötmärken. Smärre fläckar. Nyckel saknas.