VAS, Göran Wärff, Kosta, 1970-tal. Gåva av Lars "Lasse" Berghagen.
Oregelbunden form med underfång i lila, rosa och turkose. Innesluten luftbubbla. Signerad Kosta Ateljé GW 46 och dedikation "Tack Anders för ditt breda leeende på Berns 1976 Lars Berghagen". Även etikettmärkt. Höjd 17 cm.
Obetydligt bruksslitage.