Oval form, guldbronserad ram, nedåt avslutande dekor av lagerblad. Infälld bemålad glasskiva i guld, rött, vitt och blått med initialer och årtalen 1794 resp 1796. Bredd 39, höjd 59 cm.
Slitage, senare bronsering, smärre dekorskador. Glasskivan spräckt.