Royal Copenhagen

(Tanska, 1775-)
Royal Copenhagen
(Tanska, 1775-)

SERVISDELAR, 66 delar, porslin, "Blå Blomst", Royal Copenhagen.

15 mattallrikar (1621), 12 djupa tallrikar (1616), 12 entrétallrikar (1623), 9 assietter (1625), 5 kaffekoppar med fat (1549), 8 moccakoppar med fat (1546), 3 skålar på fot (1532), brödfat (1864) och skål (8060). Mattallrikarnas diameter 26 cm.

Smärre bruksslitage. Några mindre repor. En skål och en mattallrik 2:a sortering.

Lähtöhinta
8 000 SEK