VILSTOL, "Vilosov", Sven Lundquist, Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt.
Ställbar.
Slitage, repor och märken. Fläckar.
Ur en reklamfolder från Lundquist & Tesch :"Vilosov skänker fulländad avkoppling och vila - individuell vila - ty den är till alla delar ställbar just efter Eregen önskan, den medger varje tänkbart villäge, den är Er "mjuka tjänare".