GRÄDDKANNA, silver, Lars Borin, Stockholm, otydligt stämplad 1797? Vikt 245 gram.

Invändigt förgylld, kaskformad med uppsvängd hänkel, på rektangulär fot med gallerkant och kulfötter. På livet pålödda medaljonger med antikiserande figurer samt graverade akantusslingor. Höjd 17,5 cm.

Slitage. Smärre bucklor, bristning längs kanten. Ojämna kulfötter.

Lähtöhinta
4 000 SEK