DOCKOR, 2 st. Madame Alexander New York resp Rheinische Gummi und Celluloid Fabrik, 1940-50-tal.

"Alexander Character Baby", klänningen märkt "Madame Alexander So-Lite Baby", docka med huvud, armar och ben i massa med blundögon, stoppad kropp, ljuddosa. Avtagbar peruk. Höjd ca 50 cm. Docka i celluloid med stoppad kropp, modellerat hår och blundögon, höjd ca 42 cm.

Ansikte med ytligt, ställvis slitage. Ljuddosa fungerar ej.

Lähtöhinta
1 500 SEK