BORD, art deco, 1930-tal.
Fanerad. Rund form med stram intarsiadekor av rutnät. På fyra kopplade ben. Diameter ca 89, höjd ca 59 cm.
Slitage, repor och stötskador med materialbortfall. Lagningar med limrester.