VAS, glas, Ariel, "Gondoljären", Edvin Öhrström, Orrefors.
Dekor av spelande gondoljär och kvinnofigur. Signerad "Orrefors, Ariel Nr. 437-6, Edvin Öhrström". Höjd 18 cm.
Inneslutning vid gondoljärens knä, oa mindre inneslutningar. Några repor. Mindre stötmärke.