STOLAR, 10 st. gustaviansk stil, "Hallunda", ur IKEAS:s 1700-talsserie. 1990-tal.
Grålackerade. Rundad rygg. Rundade kopplade ben. Dekor av fleuroner. Klädd sits.
Ställvis slitage och repor. Nötmärken och smärre färgbortfall.