Målat trä. Fällbar klaff med bakomliggande låd- och fackinredning. Underliggande tre lådor. Mässingsbeslag. Fasade hörn. Längd 114 cm, bredd 53 cm, höjd 103 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Fläckar. Färgbortfall. Sprickor, skador och lagningar, ben med större skada. Märken efter skadedjur. Renoverad och kompletterad, senare målning. Lås något defekt till klaff, nyckel saknas till lådor.