Genombrutna, spjälade gavlar. Skuren dekor av bl a fleuroner. Fast stoppad sits, klädsel av domestik. Senare målning och bronsering. Längd 237 cm.
Omarbetad från soffa. Slitage, repor och märken. Skador.