Skuren dekor av bl a bockhuvud och akantusblad. Senare skiva av marmor samt inläggningar i sarg. Kopplad benställning med centralurna. Senare målning och bronsering. Bredd 98. Djup 59. Höjd 84 cm.
Senare skiva. Ett dekorelement saknas. Avslag på fot. Slitage, repor och märken.