SOFFA, gustaviansk, omkring år 1800.
Genombruten rygg och gavlar. Lös stoppad sits. Uppfällbart lock med bakomliggande förvaring. Utdragbar front. Senare målad och bronserad. Längd 182 cm.
Slitage. Repor och märken. Färgbortfall. Torrsprickor. En spjäla i rygg med spricka.