SOFFA, sengustaviansk/empire, 1800.
Rak form med tympanonformad rygg. Med lös stoppad sittdyna. Med utdragbar slaf. Dekor av bland annat snidade blommor samt mormoriserande detaljer. Längd 176 cm.
Slitage, repor och mindre stötskador. Renoverad och kompletterad, bland annat förstärkningar med senare delar samt senare bemålning. Pigmentbortfall.