KAMERA, Leica M3 Olive, tillverkad för den Tyska armén, nr. 927717, Wetzlar, Tyskland, 1958.
Grönt kamerahus. Objektiv Ernst Leitz GmbH Wetzlar Elmar f05 cm. 1:3.5 Nr 1335088. Längd 14 cm.
Bruksslitage. Märken och repor. Färgbortfall. Mindre renoverad. Ej funktionstestad. Visa områden ommålade. Mindre bortfall på den gröna ytstrukturen.