Rak form med skuren dekor. Två lådor samt ett skåp. Lucka prydd av vapensköld. Längd 64,5, bredd 48, höjd 87 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Skador, sprickor och lagningar. Fläckar. Spår av skadedjur. Omarbetat, renoverat och kompletterat.