Fanerad men mahogny. Ovanliggande glasskiva. Utdragslådor vid sarg. Spegel. Längd ca 130, djup ca 46, höjd ca 71 cm. Pall med gångjärnsförsett lock samt fast stoppad klädsel. Nyckel finns.
Slitage, repor och märken. Mindre enstaka stötmärken. Mindre missfärgning.