Fanerat i mahogny. Tre lådor med metallbeslag i sarg. Skiva med skinnklädsel. Hjultrissor. Längd 149 cm, bredd 79 cm, höjd 76 cm.
Bruksslitage. Märken och repor. Skador i skinnklädsel samt mindre fanerskador. Ett hjul saknas.