Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024

PANELER, 2 stycken, trä och porslin, Kina, 1900-talets andra hälft.

Plaketter i porslin inramade av genombrutet träsnideri. Dekor av figurscener, text och bladslingor i emaljfärger och underglasyrblått. Krön med beslag i mässing med lyckosymbol. Vissa med lacksigill. Total höjd 100 cm, bredd 32 cm.
Skaderapport
Tillverkningsdefekter.

Slitage. Repor. Sprickor. Färgbortfall. Någon med skada.

Lähtöhinta
5 000 SEK