Huven med profilerad kant samt delvis växtornamenterat handtag. Rektangulärt konturerat fat. Fatets längd ca 40,5 cm.
Bruksslitage. Repor. Fläckar, missfärgningar. Huven med någon enstaka buckla. Delar ej ursprungligt tillhörande.