Rak form, intarsia och björk med bl.a betsat fanér. Bord med utdragsskivor. Bordets längd 137, bredd 78, höjd 73 cm. Sideboard med tre dörrar. Längd 155, djup 50, höjd 78 cm. Nyckel finns.
Stötskador, ytslitage. Fanérskador.