Sorgbrosch, bandformad, silver med sannolikt fasetterad onyx, I Sundström, Stockholm, 1900-talets första hälft. Längd 8 cm. Original etui medföljer. Örhängen, ett par, förgyllt silver, med röda korall pärlor. Längd 4,5 cm. Hänge, hår och förgyllt silver, emalj föreställande 'pansy' blommor symboliserar 'kärleksfulla tankar', troligen 1800-talets andra hälft. Längd 4,5 cm. Brosch, silver med porslin medaljong föreställande älskande, omgivs av vita pastestenar, troligen 1800-talets andra hälft. Höjd 4,5 cm.
Broschen med porslinsmedaljong med renovering. Slitage. Mindre repor.