Överdel med glasade dörrar, underdel med utdragslådor. Rik intarsiadekor av bland annat blommor. Längd ca 84, djup ca 50, höjd ca 185 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och märken. Sprickor. Mindre renoverat och kompletterat. Mindre förstärkningar. Lås fungerar ej i nedersta lådan.