Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024
Kellot
624430

BORDSUR, Ny-Louis XVI, Jean Baptiste Delettrez, Frankrike, 1800-talets andra hälft.

Fodral i mässing med inläggningar i porslin. Målad dekor av fåglar och keruber. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Uret märkt "JBD" (Jean Baptiste Delettrez, 1816–1887). Höjd 30 cm. Pendel finns. Nyckel finns.

Bruksslitage. Mindre sprickor. En visare något böjd. Krön något bågnat. Anlöpningar. Ej funktionstestat.

Lähtöhinta
2 000 SEK