Ring, 18K guld med ovalslipad ametist ca 19,77 ct, omgivs av rosenslipade diamanter med tre små sötvattenpärlor till varje kardinal punkt. Storlek 19/60. Vikt ca 19,96 g.
Hänge, förgyllt silver med sannolikt kvadratisk trappslipad lila pastesten och briljantslipade diamanter, tot ca 0,18 ct. Höjd 4 cm. Vikt ca 9,65 g.
Kedja, 18K guld, Tyskland. Längd 50 cm. Vikt ca 8,12 g. Ärtlänk.
Bruksslitage. Smuts. Nagg på stenarna.